Wrzesień jest dla wielu osób niczym Nowy Rok

Wszyscy czekamy na ciepłe miesiące, a później, nim się obejrzymy, one mijają i jesień zaczyna wkradać się do naszego życia. Wrzesień jest dla wielu osób niczym Nowy Rok, w szczególności dla uczniów i nauczycieli, chociaż nie tylko. Często wyznaczamy nowe cele wybierając przełomowe momenty w roku, a wrzesień i styczeń są najpopularniejsze, bo symbolizują początek, a początek to idealny czas na zmiany.

Wypoczęci, ze świeżymi lub odświeżonymi pomysłami przystępujemy do działania. Dla kogoś, kto od lat chciał przyłożyć się do poprawy swoich umiejętności językowych, sprawa wygląda prosto. Wiadomo przecież nie od dziś, że chcieć to móc, a dla chcącego nic trudnego… Oczywiście, moglibyśmy z tym polemizować, ponieważ zawsze znajdzie się jakieś „ale” i sto powodów, które uniemożliwiają nam podjęcie wyzwania i przystąpienie do pracy nad językiem.

Ten moment już nadchodzi – jesień jest tuż za rogiem. Wrzesień, choć piękny, to przypomina nam, że nowy rok szkolny już się rozpoczął, więc może czas na kolejny etap i u nas? Na zrobienie czegoś, co nieustannie było spychane na dalszy plan.

Od czego zacząć naukę języka?

Zależy co chcesz osiągnąć, czy będziesz się uczyć sam, a może w jakiejś grupie? Pandemia powywracała nasze życie do góry nogami, a dodatkowo jesteśmy porozrzucani po świecie, skupię się więc na tym, co możemy robić w zaciszu naszego przytulnego pokoju.

Potrzebujesz konwersacji?

Jest wiele osób, które prowadzą zajęcia na różnych platformach. Jeśli wolisz spotkania jeden na jeden, to bez problemu znajdziesz je w sieci. Czas i godziny możesz łatwo ustalić z osobą prowadzącą. Często zajęcia są „szyte są na miarę”, więc możesz wyznaczyć swoje priorytety i wraz z lektorem dążyć do tego, by sprostać twoim wymaganiom.

Jeśli poszukujesz rozwiązań bardziej atrakcyjnych cenowo, wówczas możesz dołączyć do jakiejś grupy. Tutaj już wszyscy muszą pamiętać o harmonogramie zajęć i się go trzymać. Musisz zadbać o większą elastyczność, niż na spotkaniach indywidualnych.

Nauka gramatyki angielskiej

Jeśli chodzi o gramatykę, której nie możemy zaniedbywać, to wiele kwestii możesz zrobić z podręcznikiem lub skorzystać z dostępnego kursu online. W związku z tym, że gramatyka angielska jest bardzo obszerna, możesz skupić się na konkretnym zagadnieniu (np. czasach) i przerobić właśnie taki kurs. Następnie zastanów się jakie jeszcze zagadnienia sprawiają Ci problem i znajdź kurs, który będzie je poruszać.

Nauka słownictwa

Słownictwo można poszerzać w najróżniejszy sposób. Możesz to robić sama czytając artykuły, zarówno w podręcznikach do nauki, jak i na różnych stronach czy blogach. Nie ograniczajmy się tutaj i nie bójmy się sięgać po teksty z dziedzin, którymi do tej pory się nie interesowaliśmy. Z drugiej jednak strony, teksty o naszych ulubionych filmach/aktorach/obrazach czy innym hobby, zdecydowanie bardziej nas zafascynują i chętniej na ich postawie będziemy uczyć się trudniejszych słów czy zwrotów.

Pamiętajmy o tym, że z językiem trzeba się osłuchać, więc słuchajmy czego się da. Muzyka jest rewelacyjnym sposobem, ponieważ zazwyczaj słuchamy takiego jej rodzaju, który wprowadza nas w dobry nastrój i dodaje nam energii. Dlatego też łatwiej zapamiętać nam słowa czy zwroty z ulubionych utworów. Uważaj jednak, bo czasami artyści na potrzeby piosenki mogą zmienić np. akcent słowa czy szyk zdania dla zachowania rymu lub rytmu.

Dodatkowo, słuchajmy i oglądajmy programy informacyjne, ponieważ w nich usłyszymy najbardziej aktualne słownictwo. Jak wiesz, język jest żywy, więc jeśli dowiadujemy się o jakimś nowym zjawisku, pojawiają się słowa, których wcześniej nie znałeś. Niech cię to jednak nie zniechęca i spróbuj odkryć ich znaczenie.

Sposobów nauki jest wiele. Sami musimy wybrać ten, który będzie dla nas idealny i po prostu zacząć coś robić. Jesień już nadchodzi, będziemy spędzać w domu większą liczbę wieczorów, warto je zatem wykorzystać i spróbować spędzić bardziej produktywnie.

Write a comment