Szlifuj angielski poprzez słuchanie podcastów

Kilka lat temu odkryłam podcasty i od tego czasu towarzyszą mi praktycznie wszędzie. Uwielbiam podcasty w różnych językach, ale oczywiście najwięcej słucham po angielsku i po polsku, a sporadycznie również po rosyjsku. Kiedy ich słucham? Jeszcze przed pandemią zawsze przed wejściem do metra sprawdzałam czy mam załadowany świeży odcinek podcastu z wiadomościami. W trakcie pandemii, jeśli sama wychodziłam na spacer, to też lubiłam posłuchać podcastów. Trochę ruchu plus zaktualizowanie bazy danych ?

Uwielbiam podcasty BBC i najczęściej słucham Global News Podcast, który skupia się na tym co wydarzyło się na świecie. Trwa pół godziny i jest wypuszczany codziennie. W trakcie tygodnia nawet 2 lub 3 razy dziennie. To dobra dawka informacji o tym co dzieje się obecnie na świecie. Kolejny dobry podcast BBC to the Real Story, gdzie konkretna sprawa czy zagadnienie brane jest pod lupę. Kilka miesięcy temu zaczęłam również słuchać cotygodniowych odcinków aktorki komediowej: Katherine Ryan: Telling Everybody Everything, w których porusza ona bieżące tematy, coś co wydarzyło się w ostatnim tygodniu i zazwyczaj ma do tego bardzo trafny komentarz. Dodatkowo, dzieli się tym co dzieje się w jej życiu prywatnym i zawodowym. A kolejną częścią jej podcastu są odpowiedzi na maile słuchaczy. Nie wiem czy pamiętacie gazety młodzieżowe, w których czytelnicy pytali co zrobić w takiej czy innej sytuacji. Ta część podcastu Katherine ma właśnie taki format. Muszę powiedzieć, że jej komentarze są bardzo trafne, a czasami bardzo zabawne. Szczerze mówiąc, nie mogę się doczekać kolejnych odcinków. To zawsze duża dawka dobrego humoru.

Mam nadzieję, że znajdziecie dla siebie coś równie interesującego. Zdaję sobie sprawę, że podcasty, które wymieniłam są dla osób na dość wysokim poziomie językowym, ale znalazłam również kilka, które przydadzą się na poziomie średnio-zaawansowanym.

Jakiś czas temu odkryłam podcast SEND7Simple English News Daily, World News in 7 minutes. Jest to codzienna dawka informacji. Podcast zaledwie 7-minutowy, więc myślę, że będzie dobrym sposobem posłuchania co dzieje się na świecie, nawet dla zabieganych. Słowa na czasie, ponieważ poruszane są obecne problemy i bieżące wydarzenia. Informacje są odtwarzane w trochę wolniejszym tempie niż programy telewizyjne, więc idealne dla uczniów. To nie wszystko, jak wejdziecie na stronę: https://www.send7.org/ to zobaczycie, ze każdy odcinek ma transkrypcję, czyli możecie przeczytać to, czego wysłuchaliście. Moja rada jest taka: najpierw odsłuchajcie samego podcastu, a jeśli macie jeszcze kilka minut to przeczytajcie tekst. Możecie wtedy sprawdzić chociażby zapis nowo poznanego słowa.

Inny podcast, na który zwróciłam uwagę to Coffee Break English, który ma kilka 15-minutowych odcinków. Tematy są bardzo różne więc wzbogacacie słownictwo w różnych dziedzinach. Dana historia opowiadana jest wolniej, dlatego to fajna metoda dla osób uczących się języka. Po opowiedzeniu historii, podcaster  zwraca uwagę na wybrane zwroty i tłumaczy je po angielsku. Słuchacze starają się zrozumieć słowa i wyrażenia na podstawie opisu oraz zastosowania synonimów. Po rozgryzieniu trudniejszych słów, historyjka odtwarzana jest jeszcze raz, co daje możliwość dokładniejszego zrozumienia treści. Co podoba mi się w tym podcaście to fakt, że historie opowiadane są przez różne osoby, więc słuchasz ludzi z różnych regionów świata, mówiących z różnymi akcentami. Niestety transkrypcja historii dostępna jest jedynie dla płatnych subskrypcji.

Ostatnim podcastem dla zabieganych, który polecam jest BBC 6 minute English i jak sama nazwa wskazuje, jest to krótki, bo jedynie 6-minutowy podcast. W krótkich odcinkach usłyszycie krótką historię, relację wydarzenia czy przedstawienie jakiejś kwestii czy dyskusji, po której usłyszycie, co jakieś wyrażenie oznacza. Dodatkowo, zanim wgłębicie się w odsłuchanie to pada pytanie, na które odpowiada jeden z dwóch prowadzących, a po odsłuchaniu wracamy do pytania, bo już wtedy wiemy jaka jest poprawna odpowiedź. Na stronie https://www.bbc.co.uk/learningenglish/english/features/6-minute-english możecie również przeczytać transkrypcję i zobaczyć rozszyfrowane wyrażenia. Dodatkowo, możecie ściągnąć PDF z całym skryptem oraz wytłumaczonymi wyrażeniami, do których możecie wrócić później w ramach powtórki.

Z całego serca zachęcam wszystkich, uczących się języka angielskiego, do tego, by znaleźli sobie podcast, do którego będą z chęcią wracać, a słuchanie go będzie idealnym połączeniem przyjemnego z pożytecznym.