Nie ma jednej recepty na szybką i łatwą naukę języka obcego. Jest natomiast ogromny wybór metod i sposobów nauki, spośród których możemy wybrać tą idealną dla siebie. W dzisiejszym tekście podpowiem jak wytrwać w nauce języka obcego oraz jak sobie ułatwić cały proces. Dla każdego coś się znajdzie.
Sposobów nauki jest wiele i to co sprawdza się u mnie, może nie sprawdzić się u Ciebie. Każdy z nas jest inny, a co za tym idzie mamy różne style nauki oraz co innego jest dla nas wygodne.
Dodatkowo wraz ze wzrostem naszych umiejętności może zmieniać się metoda, która daje nam najlepsze efekty. Dlatego w trakcie nauki warto sprawdzać i porównywać różne metody, bo to co działało kiedyś, niekoniecznie będzie wydajne po jakimś czasie.
W dzisiejszych czasach mamy dostęp do całej masy środków do nauki języka obcego. Dlatego też, szczególnie na początku naszej przygody z językiem może być nam ciężko zdecydować się jaką metodę nauki wybrać. W efekcie część osób poddaje się już na starcie. Zdecydowanie nie warto.
Warto natomiast spośród dostępnych ofert wybrać taką, która wydaje nam się najbardziej atrakcyjna lub taką, która rozbudzi w nas nadzieję i entuzjazm do nauki.
Korzystanie z fiszek jako metody nauki języka obcego
Na początku nauki języka obcego bardzo pomocne mogą okazać się popularne fiszki. Są to małe karteczki z obrazkiem oraz podpisem w dwóch językach. To jedna z lepszych metod dla osób, które są tak zwanymi wzrokowcami. Musimy się jednak liczyć z tym, że wymowa często różni się od tego co zapisane. Ważne jest zatem, aby weryfikować sposób wymawiania danego słowa, choćby przez popularne słowniki internetowe, które dają nam możliwość odsłuchu. Dzięki temu unikniemy błędnego wypowiadania słówek, nie ma bowiem nic trudniejszego do usunięcia niż złe nawyki.
Twórcze korzystanie z karteczek
Kolejną ciekawą metodą jest zapisywanie nowo poznanych słówek na kolorowych karteczkach lub w specjalnie przeznaczonym do tego zeszycie. Ta metoda sprawdzi się szczególnie dla tych, którzy lubią powtarzać, ale równocześnie są wzrokowcami.
Do przygotowanych samodzielnie karteczek możemy wracać wielokrotnie, a te z dobrze opanowanymi słowami możemy odkładać do specjalnie przygotowanego pudełeczka czy przywieszać na tablicy nad biurkiem.
Podkreślanie i zaznaczanie w książkach
A co z zaznaczaniem w książkach? Niektórzy boją się nawet delikatnie podkreślić coś w podręczniku. Pamiętajmy jednak, że to książka jest dla nas, a nie odwrotnie. Ja często doradzam moim uczniom by zaznaczali markerem słowa, a kiedy będą wracać do przerobionego materiału zobaczą dane słowo w kontekście, więc będzie im łatwiej je zapamiętać.
Poza tym oprócz samego słowa widzimy jeszcze jaka struktura gramatyczna była zastosowana, więc nie tylko utrwalamy słownictwo, ale i zagadnienie gramatyczne.
Osłuchanie się z językiem przez multimedia
W dobie szczytowego rozwoju technologii mamy do dyspozycji różne aplikacje i powinniśmy jak najlepiej z nich skorzystać. Dostępne na smartfony słowniki czy notatniki świetnie sprawdzą się w sytuacji, gdy chcemy coś natychmiast sprawdzić i zapisać. Dodatkowo dają nam możliwość bieżącego odsłuchiwania wymowy, co niezwykle ułatwia proces uczenia. Ale jest jeszcze jedna zasada, o której nie możemy zapominać. Bez względu na to w jaki sposób robimy notatki: czy je zapisujemy, czy drukujemy, czy rozwieszamy karteczki w całym mieszkaniu, czy po prostu zaznaczamy w książce – musimy do nich wracać. Bez tego trudno będzie, żeby cokolwiek zostało z nami na dłużej.
Być może po jakimś czasie znudzi Ci się już oblepianie domu karteczkami. Możesz stwierdzić, że ta metoda nie przynosi już tak spektakularnych efektów jak na początku. Na pewnym etapie bowiem będziesz mieć już wystarczający zasób słów by się porozumiewać, ale braknie Ci osłuchania się z językiem. Wtedy dobrze jest zacząć słuchać podcastów o różnorodnej tematyce. Pozwoli Ci to na weryfikację opanowanego słownictwa. Ponadto filmy, seriale i programy w języku, którego się uczysz – to jest to, co może Ci pomóc, ponieważ usłyszysz słowo w kontekście, a struktury gramatyczne staną się codziennością, więc nawet nie poczujesz tego, że są one w danym momencie używane. Takie połączenie przyjemnego z pożytecznym to równocześnie nagroda za już włożony wysiłek, ale i dalsza, niemal nieodczuwalna, nauka. W bajkach czy filmach wiele rzeczy jesteś w stanie zrozumieć z kontekstu, a oglądając i słuchając osłuchujesz się z prawidłową wymową. Dodatkowo w każdym odcinku pewne słownictwo będzie się powtarzać, więc i ty będziesz powtarzać razem z bohaterami. Zauważyłam, że osoby, które w dzieciństwie oglądały wiele bajek lub słuchały dużo muzyki w języku obcym, mają bardzo dobrą wymowę.
Czytanie jako element nauki językia
Istnieje wiele portali informacyjnych, gdzie artykuły są bezpłatne, więc czemu z nich nie skorzystać? Polecam strony, które pogrupowane są na kategorie, czyli możemy przeczytać o tym co wydarzyło się na świecie, o pogodzie albo nawet o modzie. Dodatkowo któraś kategoria może nas szczególnie zaciekawić i chętniej będziemy do niej wracać. Gdy już znajdziesz tematykę, która szczególnie Cię zainteresuje, spróbuj znaleźć bloga lub portal poświęcony wyłącznie tej tematyce. Nie tylko rozszerzysz swoją wiedzę, ale i udoskonalisz warsztat językowy.
Pamiętaj również o tym, żeby czytać. Najlepiej o wszystkim, co się dzieje wokół nas.
Spróbuj korzystać z zasobów, które są szeroko dostępne i nie obawiaj się różnych metod nauki. Spróbuj tego, co sprawdziło się u koleżanki, ale nie poddawaj się, jeśli ta metoda nie przyniesie spektakularnych efektów u Ciebie. Zastosuj coś innego, bo może dla Ciebie inna metoda będzie lepsza. Mieszaj metody i sposoby nauki, bo dzięki temu twoja wiedza z danego języka będzie obszerniejsza. Bądź elastyczny, próbuj różnych sposobów i wybieraj te, które w danym momencie są dla Ciebie z różnych względów najlepsze i nie obawiaj się ich zmieniać, jeśli zauważysz mało satysfakcjonujące rezultaty.