Otaczanie się językiem jako część naszego stylu życia

To co może nam ułatwić naukę, niezależnie od tego czy jesteśmy w szkole czy już nie, czy uczymy się z miłości do języka, czy chodzimy za zajęcia grupowe czy indywidualne to otaczanie się językiem na co dzień. Wiadomo, jeśli jesteś za granicą, sprawa jest dużo łatwiejsza. Natomiast jeśli mieszkasz w Polsce, musisz wykazać się nieco większą inicjatywą.

Miej zawsze pod ręką jakiś magazyn anglojęzyczny lub przynajmniej dostęp jego do wersji elektronicznej. W wolnej chwili zawsze możesz do niego sięgnąć, nawet tylko po to, by przeczytać jeden felieton czy wywiad. Zainstaluj w telefonie aplikację czy zapamiętaj stronę www, gdzie możesz przeczytać o tym, co aktualnie dzieje się na świecie. Co więcej, w niektórych serwisach, jak np. Euronews czy BBC, możesz obejrzeć dany materiał w języku angielskim, a dopiero później przeczytać tekst. W taki sposób ćwiczysz kilka umiejętności równolegle. Taki sposób nauki jest nie tylko ważny, ale i skuteczny, ponieważ słysząc, a następnie widząc dane słowo jest duża szansa, że je zapamiętamy. A jeśli jeszcze je sobie zapiszesz w notatniku z przykładem zastosowania i odczytasz po kilku dniach to już będzie bomba!

Jeśli interesujemy się czymś konkretnym, np. modą lub sportem, to mamy wiele możliwości by nasze umiejętności językowe rozwijać właśnie w tych ulubionych dziedzinach. Jednym ze sposobów jest znalezienie kilku anglojęzycznych celebrytów propagujących np. modę /sport/ czy cokolwiek innego, co nas interesuje i zacząć obserwować ich blogi, profile na mediach społecznościowych, wywiady telewizyjne. W swoich wypowiedziach będą oni używali słów branżowych, czyli właśnie takich o jakie nam chodzi. Dodatkowo, pewnie powiedzą coś o swoim życiu, więc utrwalimy sobie tutaj i takie słownictwo. W związku z tym, że czujemy się świetnie w danym klimacie, nie traktujemy tego jak nauki, a to spora część sukcesu. Bo wtedy nauka nie jest tylko nauką, ale częścią naszego stylu życia. Postępując w ten sposób nie będziemy czuć się przemęczeni wkuwaniem nowych słówek, ponieważ nie będziemy mogli doczekać się tego, by zrozumieć o co naszemu idolowi chodziło. Dodatkowo, fantastycznie jeśli będziemy mogli wysłuchać danej wypowiedzi, bo wtedy słyszymy dane wyrażenie, często jest ono również zapisane, więc kilka naszych zmysłów pracuje jednocześnie. Jeśli dodatkowo zapiszesz lub powtórzysz dane wyrażenia, to szansa, że zapamiętasz je na dłużej wzrasta kilkukrotnie. W takiej sytuacji sposób na przyswajanie wiedzy staje się częścią naszego stylu życia i jednocześnie motywacją do działania, ponieważ nie odczuwamy zwiększonego wysiłku, oprócz wygospodarowania kilkunastu minut dziennie na przejrzenie kilku postów czy blogów.

Osobiście uwielbiam podcasty i mam nadzieję, że Ty również jesteś ich fanem. Jeśli jeszcze nie, to zapewniam, że za chwilę połkniesz bakcyla. Dzięki temu, że możesz wybrać sobie kategorie, które Cię interesują, wybierz sobie podcast, który dokładnie odpowiada Twoim zainteresowaniom i odsłuchaj go np. w przerwie obiadowej, w drodze do pracy czy wieczorem, w trakcie standardowych prac domowych. Jeśli podcasty w twoich ulubionych kategoriach są zbyt trudne na Twoim poziomie znajomości języka, to wybierz takie, które zostały stworzone ewidentnie z myślą o ludziach takich jak Ty, czyli uczących się języka.

Nie twierdzę, że każda wolna chwila musi być wypełniona językiem angielskim, ale postarajmy się, by chociaż raz dziennie zrobić coś w tym kierunku. Przeczytaj coś lub znajdź czas by czegoś posłuchać. Jeśli stanie się to Twoim nawykiem i będzie elementem codzienności to nie będzie już żadnym wysiłkiem, a wciąż będzie przynosić efekty.