Nigdy wcześniej nie było tak łatwo uczyć się języków

Nauka języków obcych jeszcze nigdy nie była tak łatwo dostępna jak dzisiaj.

Szeroki wachlarz dostępnych usług, czy to online czy stacjonarnie, nie ułatwia jednak decyzji o rozpoczęciu nauki. Dlaczego warto rozpocząć naukę języków obcych i jak ją sobie ułatwiać.

Od wielu lat w szkołach coraz większy nacisk kładziony jest na języki obce. Bardzo często wybierając szkoły dla dzieci, czy sami decydując się na uczelnie wyższe kierujemy się tym, na jakim poziomie jest nauczanie języków w danej placówce.

Dzisiaj, jeśli ktoś chce się uczyć języka ma dużo łatwiejszy dostęp do materiałów niż kilka dekad temu. Praktycznie bez przerwy mamy dostęp do internetu, więc już w telefonie możemy czytać artykuły w języku obcym, oglądać filmy, a wiele serwisów ma opcje z napisami. Słuchając muzyki z łatwością możemy wyszukać tłumaczenia słów piosenek, a z nauczycielem możemy spotkać się bez wychodzenia z własnego domu. Nauka języków jeszcze nigdy nie była tak łatwo dostępna.

Dodatkowo oprócz wersji książkowych mamy wiele e-słowników, tłumaczy online czy całą masę przydatnych i prostych w obsłudze aplikacji. Również bezpłatnych. Wystarczy chcieć się uczyć. Mamy również niespotykaną nigdy na tak szeroką skalę możliwość praktyki językowej. M.in. programy stypendialne na uczelniach, a nawet szkołach średnich, portale umożliwiające łączenie się ludźmi na całym świecie, wirtualne spotkania i międzynarodowe zespoły w wielu firmach. Dodatkowo częściej przemieszczamy się po świecie, gdyż jest to coraz tańsze i coraz popularniejsze. Również do naszego kraju coraz chętniej przyjeżdżają turyści z całego świata.

Czy w związku z tym już wszyscy w Polsce mówią po angielsku?

Może i dostęp jest łatwiejszy, ale my wciąż mamy swoje obowiązki, więc nauka języków schodzi na dalszy plan. Szczególnie, jeśli w danym momencie życia nie jest nam specjalnie potrzebna. Dla przyjemności czytamy po polsku, lubimy polską muzykę, a i w pracy nie mamy potrzeby wykazywać się dodatkowymi umiejętnościami.

Czy w takim razie warto uczyć się języka?

Uczyć zawsze się warto! Nie tylko poszerzamy swoje horyzonty, ale również wspieramy pracę mózgu. Dzięki ciągłemu rozwojowi zwiększamy też własną wartość na rynku pracy. Świat ciągle się zmienia i nawet we własnym kraju przyda Ci się znajomość języka obcego. Książki, filmy, programy dokumentalne – nie będziesz już musiał czekać na napisy czy tłumaczenie. Podróżowanie stanie się o wiele łatwiejsze, gdy będziesz mógł bez stresu zapytać o drogę do restauracji czy na plażę. Mamy mnóstwo możliwości, tylko czasami boimy się je dostrzec.