Magia powtórek – jak powtórki pomogą Ci w nauce angielskiego?

Czy powtarzanie materiału do egzaminu musi być nudne? Czy żeby dobrze zapamiętać nowe słówka muszę je powtórzyć sto razy siedząc w skupieniu przy biurku? Czy aby nauczyć się języka obcego muszę w kółko wertować słownik i jak mantrę powtarzać zwroty i odmianę? Nie, nie i jeszcze raz nie.

Co zrobić, aby powtórki były nie tylko efektywne, ale i przyjemne.

Powtórki – znienawidzone przez uczniów i studentów słowo, które nie ma zbyt wielu pozytywnych konotacji. Ale przecież nie musi tak być! Spróbuj spojrzeć na powtórki z bardziej pozytywnej strony:

Nie musisz uczyć się materiału na nowo, tylko go ponownie odtwarzasz. Dzięki temu widzisz, ile już umiesz, a ile jeszcze przed Tobą. W ten sposób oszczędzasz czas, bo utrwalasz to co już wiesz i skupiasz się na tym, co jeszcze musisz opanować. W dzisiejszych czasach każdy wie, że nie ma cenniejszej waluty niż czas. Spróbuj więc w ten sam sposób pomyśleć o powtórkach. Jeśli powtarzasz coś niedługo po zakończeniu nauki jest bardziej prawdopodobne, że materiał zostanie w głowie na dłużej. Na pewno pamiętasz sprawdziany czy sesje, gdzie przerabiałeś materiał, który teoretycznie powinieneś znać, bo przecież uczestniczyłeś w zajęciach. Niestety, jeśli w międzyczasie nie było żadnej powtórki, to właściwie w dużej mierze uczysz się materiału na nowo.

Jak sprawić, żeby powtórki były oszczędnością czasu? Już w trakcie nauki podkreślaj lub koloruj najtrudniejsze słowa i struktury gramatyczne, tak by wracając do materiału od razu rzucały Ci się w oczy. Powtórka nie musi być tylko powtórnym odczytywaniem notatek czy przerobionego materiału. Możesz posłuchać podcastu, w którym były ciekawe zagadnienia, czy w którym ktoś ciekawie formułował zdania. Im częściej tak robisz, tym łatwiej wejdą one na stałe do twojego słownika. Ponowne obejrzenie filmu czy programu również nie zaszkodzi. To, że wiesz co się wydarzy sprawia, że możesz swoją uwagę skupić na wsłuchaniu się w to co i jak mówią aktorzy. Jeśli pojawi się dialog, który sprawia Ci problemy – przesłuchaj go kilka razy. Spróbuj oglądać z napisami i bez napisów. Oczywiście – napisy są po to, by nam pomóc i rozszyfrować dialogi, ale czytając niekoniecznie skupiamy się na tym, żeby samemu starać się wyłapywać słówka, powiedzenia itp.

Powtórki nie są wystarczająco doceniane, a przecież warto pamiętać, że to one w dużej mierze przyczyniają się do tego, że posługujemy się językiem naturalnie. Jest to szczególnie ważne na wczesnych etapach nauki, gdyż jak ze wszystkim – najważniejsze są podstawowe zasady. Jeśli one nie są dobrze utrwalone, to mimo przerabiania nowego materiału, wiele rzeczy jest dla nas niejasnych i trudnych do zrozumienia, bo mamy w głowie „językowy bałagan”.