Jaka metoda zadziała w nauce angielskiego?

Ogromną zaletą naszych czasów jest fakt, że możemy indywidualnie dobierać metody nauki, łączyć je i nieustannie zmieniać. Na wybór odpowiedniego sposobu nauki języka wpływa bardzo wiele czynników, które u każdego z nas będą nieco inne.

Na początku musimy ustalić czy język obcy potrzebny jest nam do zdania egzaminu, przejścia przez testy gramatyczne albo leksykalne, czy może jednak potrzebujemy poszerzyć zakres słownictwa z konkretnej branży, np. po to, by było nam łatwiej w pracy. A może po prostu chcemy czuć się swobodniej i z większym luzem rozmawiać po angielsku z przyjaciółmi i znajomymi, opowiadać zarówno o swoim życiu, poglądach, jak i sytuacji na świecie.

Jaką metodę ostatecznie zdecydujemy się wybrać zależeć będzie od tego, co przyniesie nam wymierne skutki. W końcu odrzucimy te, które już wypróbowaliśmy i nie jesteśmy zadowoleni z rezultatów.

Jeśli nie lubimy pracy w grupie, bo np. potrzebujemy więcej czasu na zrozumienie zagadnienia, czy wstydzimy się wypowiadać, popełniając błędy przy innych, to łatwiejszym sposobem wydaje się być nauka ‘one-to-one’, czyli tylko ty i nauczyciel. Taka praca może naprawdę przynieść świetne efekty, ponieważ wraz z lektorem skupiacie się tylko na tych zagadnieniach językowych, które zdecydowaliście, że wymagają zwiększonej uwagi.

Jeśli natomiast praca sam na sam z nauczycielem wydaje Ci się niewystarczająca i potrzebujesz energii płynącej z kilkuosobowej grupy oraz konkurowania z kursantami o wyniki, to właśnie zajęcia grupowe mogą być świetną motywacją by stawać się lepszym i szybciej się rozwijać. W takiej sytuacji dołączenie do grupy, będącej na tym samym poziomie, wydaje się świetnym rozwiązaniem.

A może po latach szkolnych, kiedy wszyscy mówili Ci na kiedy masz zrobić pracę domową i jaki materiał masz opanować na sprawdzian, masz serdecznie dość naukowego reżimu i chcesz wziąć ster w swoje ręce. Przecież wiesz jak się uczyć i co przynosi najlepsze rezultaty. Więc praca w domu, z podręcznikiem czy kursem online, również może być dobrym rozwiązaniem. Z tym że w tym wypadku musisz nauczyć się samokontroli, bo jesteś zarówno uczniem, jak i nauczycielem. Sam sprawdzasz co Ci wychodzi, a nad czym musisz dłużej popracować.

Znając swoje mocne i słabe strony jesteś w stanie samodzielnie zdecydować, co przyniesie Ci największą korzyść. Dlatego też, proponowałabym wybrać taki sposób, który wiesz, że ma szansę na sukces. Po jakimś czasie warto jednak jeszcze raz zastanowić się i nie bać się ewentualnej zmiany metody nauczania. Powiedzmy, że świetnie Ci idzie praca sam na sam z lektorem lub widzisz duży postęp w samodzielnej nauce. Może więc czas na zmianę? Wyjście ze swojej strefy komfortu i skonfrontowanie swojej wiedzy w gronie rówieśników? Po tym jak już poszerzyłaś zasób słownictwa i popracowałaś nad strukturami gramatycznymi, może czas na rozmowę w grupie? Czasami jest to onieśmielające, ale naprawdę warto. Tak samo działa w drugą stronę. Powiedzmy, że od kilku lat pracujesz w grupie i albo nie nadążasz, albo jesteś zawsze do przodu, więc nie do końca rozwijasz te umiejętności, które powinnaś. Spróbuj zajęć indywidualnych – może to właśnie one okażą się strzałem w dziesiątkę.