Gramatyka angielska – niezbędne narzędzie w nauce języka angielskiego

Po co nam gramatyka?

Dlaczego gramatyka jest niedoceniana?

Gramatyka to temat rzeka. O zagadnieniach gramatycznych można by rozwodzić się godzinami.

Wiele osób, które uczą się języków, często poddaje się, bo zagadnienia gramatyczne wymagają żmudnej pracy, a sama ich znajomość nie daje nam gwarancji, że poradzimy sobie za granicą. Jak wiemy, niesamowicie ważna jest praktyka, czyli mówienie, rozumienie tego co słyszymy w radiu czy TV oraz rozumienie tekstu pisanego. Ale musimy pamiętać również o tym, że nie znając zasad gramatycznych, będziemy mieć problemy ze zrozumieniem, czy coś się już wydarzyło, czy może dopiero wydarzy. Do rozumienia takich informacji konieczna jest znajomość czasów. Więc, jeśli ktoś Ci mówi: daj sobie spokój z gramatyką, to radziłabym taką radę potraktować z przymrużeniem oka.

Zawsze będę zwolenniczką praktycznej nauki języka i zawsze będę podkreślać, że żeby mówić po angielsku, musisz zacząć po prostu mówić. Nawet na wczesnych etapach, buduj podstawowe zdania i zaczynaj je wymawiać. Jeśli nie masz z kim rozmawiać, to na początku mów sam do siebie. Spróbuj nagrywać swoje zdania. Jak będziesz miał kogoś, z kim możesz przeprowadzić dialog to jeszcze lepiej. W ten sposób ćwiczysz, a jak dobrze wiesz, praktyka czyni mistrza. Z czasem będziesz mieć większy zasób słownictwa, większą swobodę w przekładaniu swoich myśli w zdania.

W takim razie po co nam ta gramatyka? Chyba nikt nie chce brzmieć „Kali być. Kali jeść”. W ten sposób może być naprawdę ciężko, żeby ktoś nas zrozumiał. Wyobraź sobie sytuację w pracy, gdzie nie jesteś w stanie powiedzieć czy coś już zrobiłeś czy może dopiero masz zamiar zrobić. Opanowanie czasów i innych struktur gramatycznych jest tak naprawdę niezbędne. Jest to krok, który musisz zrobić, jeśli chcesz opanować język na dobrym poziomie. Nie twierdzę tutaj, że musisz mieć w paluszku wszystkie czasy i wszystkie zagadnienia gramatyczne, ale musisz opanować to na tyle, żeby inni rozumieli czy już gdzieś byłeś, czy dopiero się tam wybierasz.

Umówmy się, gramatyka nie jest najbardziej atrakcyjnym zagadnieniem podczas nauki języka, ale jest to niezbędne narzędzie, które pomoże nam w tym, byśmy byli zrozumiani i byśmy rozumieli innych. Poświęćmy więc trochę czasu na to, by uporządkować sobie podstawowe zagadnienia gramatyczne. Jestem pewna, że zaowocuje to w przyszłości.

Gramatyka pomoże Ci w tym, by Twoje myśli były przedstawiane w logiczny sposób. By zdanie miało spójną całość. Najprościej mówiąc – by było wiadomo o co Ci chodzi. Zdania niegramatyczne bardzo często nie mają sensu logicznego. Owszem, czasami uda się wyciągnąć myśl przewodnią, ale niestety nie zawsze. Dodatkowo, nie zawsze rozmówca ma wystarczająco dużo cierpliwości, by zastanawiać się o co nam chodzi. Jak kolejny raz będzie miał problem, aby się z nami porozumieć, to może odechcieć mu się takich kontaktów w przyszłości. Smutne, ale prawdziwe. Żyjemy w czasach, gdzie każdy gdzieś się śpieszy, więc musimy wziąć pod uwagę, że ludzie chcą zwięzłych i klarownych informacji. Chcą szybko otrzymać wiadomość, bez zastanawiania się co rozmówca miał na myśli.

Nie ignorujmy gramatyki, ponieważ jest ona bardzo ważnym składnikiem nauki języka, szczególnie jeśli zależy nam na tym, aby poziom naszej komunikacji był komfortowy nie tylko dla nas, ale i dla naszego rozmówcy. Jest nieodzowną częścią nauki języka, tak jak mówienie, słuchanie, pisanie czy czytanie. Wszystkie razem tworzą piękną całość i wszystkie są potrzebne by opanować język na odpowiednim poziomie.