Szlifuj swój angielski, czyli ‘polish your English’

Jeśli uczysz się języka angielskiego to już zapewne wiesz, że ‘to polish’ oznacza szlifować, np. umiejętności językowe, sportowe, biznesowe, ale również polerować np. buty. Nie mylmy tego czasownika z przymoitnikiem ‘Polish’ oznaczającym polski np. język polski, film polski lub opisującym narodowość, czyli Polak. Dodatkowo, pamiętajmy o tym, że czasownik piszemy z małej litery (no chyba, że od tego słowa zaczynamy zdanie), natomiast jeśli myślimy o przymiotniku ‘polski’ czy narodowości ‘Polak’ to zapiszemy ‘Polish’ z dużej litery. Wymowa również jest trochę inna: jako czasownik ‘polish’ – będzie przez krótkie ‘ɒ’ˈpɒl.ɪʃ/, natomiast przymiotnik ‘Polish’ przez ‘əʊ’/ˈpəʊ.lɪʃ/

Skoro już wiemy jak powiedzieć „szlifuj angielski” po angielsku, czyli właśnie ‘polish your English’, zastanówmy się jak możemy to zrobić.

Mówienie jest najważniejszą częścią nauki języka. Jest też, niestety, częścią najbardziej wymagającą i będącą największym wyzwaniem, a i nie zawsze wiemy w jaki sposób możemy praktykować mówienie. Jeśli jesteś na wczesnych etapach nauki języka i dopiero uczysz się podstawowych słówek, wypowiadaj je kilkukrotnie na głos. Jeśli korzystasz ze słowników internetowych – to świetnie! Wiele z nich posiada opcję z wymową. Odsłuchaj takiego słowa kilkukrotnie i powtarzaj jego wymowę. Jestem pewna, że po takim ćwiczeniu szybciej je zapamiętasz.

Jeśli masz już pewien zasób słówek spróbuj budować zdania. Najpierw niech to będą zdania proste, w których opisujesz jak wygląda twój dzień, jaka jest twoja tygodniowa rutyna, opisz przedmioty wokół Ciebie, osoby, które znasz. W miarę możliwości wypowiadaj zdania na głos. Dodatkowo możesz się nagrać i odsłuchać swoją wypowiedź. Jak usłyszysz, że coś nie brzmi tak jak trzeba to odsłuchaj poprawną wypowiedź w słowniku internetowym i ćwicz do skutku. Chciałabym Cię wyczulić, że jak już na początku nauczysz się źle wymawiać czy akcentować słówka to później jest bardzo trudno oduczyć się nieprawidłowych nawyków.

Na etapie, kiedy znasz już wiele słów i różne czasy gramatyczne, spróbuj budować dłuższe wypowiedzi. Możesz je również zapisać i za jakiś czas do nich wrócić w ramach powtórki. Spróbuj opisywać pogodę, wydarzenia, sytuacje i otaczające Cię miejsca, tak byś umiał wypowiadać się na różne tematy.

Im wcześniej zaczniemy rozmawiać z innymi po angielsku, tym lepiej. Jeśli w szkole mamy dialogi, starajmy się wykorzystać ten czas na maksa. Jeśli mamy samodzielną wypowiedź to spróbujmy, by była ona wyczerpująca dany temat. Pamiętajmy, że są to ćwiczenia, a im więcej ćwiczymy, tym nasza kondycja językowa jest lepsza.

Obecnie dostępne są portale ‘language exchange’, gdzie ludzie np. porozmawiają z Tobą po angielsku, a w zamian za to później porozmawiacie po polsku. Jedna strona oferuje Ci ekspertyzę na temat swojego języka, a Ty robisz to samo ucząc kogoś po polsku. Czasami chwilę potrwa, żeby znaleźć partnera czy partnerkę, gdzie macie podobne cele i generalnie macie o czym rozmawiać. Dodatkowo, należy pamiętać, że takie spotkania powinny być regularne, minimum raz w tygodniu, w innym wypadku na rezultaty trzeba będzie poczekać o wiele dłużej.