Skuteczne materiały do nauki języka angielskiego

Nauczyciele i uczniowie od zawsze zastanawiają się jakie materiały do nauki języka są najlepsze. Może materiały autentyczne, takie jak artykuły z gazet, czy raczej jednak praca na kolorowych kserówkach? Wszystko to po to, by było inaczej niż dotychczas, by zachęcić i zainspirować innowacjami.

Materiałów językowych jest bardzo dużo i są niezwykle różnorodne. Jak ze wszystkim – musimy korzystać z nich z głową i nie zamykać się na zmiany. Pamiętajmy, że zawsze i wszędzie możemy się nauczyć czegoś nowego lub utrwalić to, co już wiemy.

Nie ma to jak poczciwy podręcznik

A może stary, poczciwy podręcznik będzie dla nas również pomocny? Jeśli przygotowujesz się do zajęć szkolnych, dobrze jest korzystać z podręczników. Wiem, że w dzisiejszych czasach sporo osób uważa, że podręczniki są przestarzałą formą dydaktyczną. Jest jednak wiele znakomitych podręczników, które zawierają materiał niezbędny do opanowania na danym etapie. Zawierają mnóstwo ćwiczeń, zarówno z czytania, słuchania, jak i mówienia. Dlatego też, mimo iż słowo podręcznik może nie jest zbyt ekscytujące i nie wzbudza w nas zbyt wielu pozytywnych emocji, to jednak jego zawartość może być niesamowicie ciekawa i zachęcająca do nauki. Nie eliminujmy podręczników już na starcie. To, co osobiście zawsze doceniałam w podręcznikach, to fakt, że materiał jest konsekwentnie uporządkowany. Bardzo łatwo jest wrócić do zagadnienia i powtórzyć materiał, który sprawiał nam trudności. Kserówki czy materiały wydrukowane z Internetu są świetną pomocą, pod warunkiem, że są uporządkowane i dostępne od ręki, oraz że dotyczą tematów, z których będziesz odpytana w szkole.

Autentyczne materiały

Materiały po angielsku z autentycznych magazynów czy gazet świetnie mogą poszerzyć nasze słownictwo oraz pomóc utrwalić struktury gramatyczne, ponieważ widzimy je na przykładach codziennego użycia. Jeśli więc mamy do nich dostęp, to jak najbardziej polecam z tej możliwości skorzystać. Szczególnie, jeśli języka uczymy się dla siebie. Śmiesznie zabrzmiało, bo przecież zawsze uczymy się dla siebie, a nie dla nauczyciela. Chodzi mi raczej o to, że uczymy się języka, bo po prostu lubimy to robić. Szkołę skończyliśmy już dawno temu, a języka uczymy się, bo chcemy poszerzać swoje horyzonty kulturowe i umiejętności komunikacyjne. Natomiast jeśli przygotowujesz się do egzaminów, to tego typu materiały traktuj jako dodatek do kursu czy podręcznika. Na pewno pomogą Ci we wzbogacaniu słownictwa, ale pamiętaj, ze kursy i podręczniki są skonstruowane po to, by nauczyć Cię wielu innych, potrzebnych do zdania egzaminów, umiejętności, np. słuchania czy mówienia i niejako prowadzą Cię za rękę, żebyś nie pominął żadnych istotnych zagadnień.

Kursy online

Jeśli wieloletnie ślęczenie nad podręcznikiem już Cię zwyczajnie znudziło, a na samodzielną naukę na autentycznych materiałach jest jeszcze za wcześnie to warto wybrać kurs online. Po pierwsze wybierasz taki kurs, który proponuje poprawienie konkretnej umiejętności. Po drugie kursy mają narzuconą strukturę, więc idziesz krok po kroku wyznaczonym rytmem, nie zastanawiając się nad samodzielnym planowaniem materiału. Ponadto plusem kursów online jest to, że możesz wracać do materiału kilkukrotnie, aż będziesz mieć już pewność, że dana część jest przyzwoicie opanowana. Co więcej kursy online dają Ci elastyczność. Możesz uczyć się w różnych miejscach, nawet będąc w delegacji czy na innym wyjeździe, podczas którego masz chwilę czasu do produktywnego wykorzystania. Nie musisz mieć ze sobą książek czy słowników, po prostu logujesz się na swoim koncie, na laptopie, który, tak czy inaczej, najprawdopodobniej masz już ze sobą.